wtorek, 25 marca 2014

Pracownie-kryjówki.

Jakie skojarzenia rodzi w was gabinet? Mi przywodzi na myśl pomieszczenie pogrążone w półmroku, wypełnione po brzegi regałami zastawionymi książkami i przepastnym fotelem w kącie. Dziś na szczęście wcale nie musi tak wyglądać, ale wciąż jest to pomieszczenie intymne i przytulne. Nader wszystko gwarantuje spokój niezbędny do pracy i nauki.
Niektórzy z was pomyślą...ale o czym ona pisze? W moim domu to zbędny luksus. Nie mam miejsca na gabinet. Zastanów się więc, czy wszystkie pomieszczenia są praktycznie wykorzystane i zgodnie z ich przeznaczeniem. Może warto przenieść stół i krzesła rzadko używanej jadalni do kuchni, tym samym zwalniając jedno pomieszczenie. Stare domy kryją mnóstwo zakamarków o ogromnym potencjale. W dawnej spiżarni, czy schowku z powodzeniem urządzisz przytulny kąt do pracy.W wyborze właściwego miejsca na gabinet należy uwzględnić jego wyposażenie i godziny użytkowania. Dla osób, które uczą się w ciągu dnia, idealne będzie pomieszczenie usytuowane na parterze, czyli tak zwanej części dziennej domu. Dla rodziców małych dzieci odpowiedniejszy będzie pokój, sąsiadujący z pokojem dziecinnym.
Najlepiej zaszyć się w części domu oddalonej od kuchni i salonu, takich jak strych. Tam nie będą dobiegać do nas hałasy zmywarki, obijanych naczyń, czy szum telewizora.  Jeśli pozwala wam na to budżet, pomyślcie o adaptacji piwnicy.


Gabinet to pomieszczenie, które w założeniu miało służyć pracy i skupieniu. Z chwilą nastania komputerów stało się miejscem również surfowania po sieci, pisania e-maili i internetowych zakupów.
To jak będzie wyglądał zależy od tego jaki charakter pracy wykonujecie. W zależności od tego, czy chcecie przeznaczyć na gabinet całe pomieszczenie, czy tylko kącik do pracy w innym pokoju oraz, czy ma służyć tylko wam, do celów prywatnych, czy też będziecie przyjmować w nim klientów, wybierajcie odpowiednie wyposażenie. Warto pamiętać, że ma spełniać wymogi zarówno funkcjonalności, jak i estetyki. Łączcie zatem meble użytkowe z elementami o charakterze dekoracyjnym. W końcu to domowy gabinet.


Choć nie ma obowiązku wypełniania gabinetu po brzegi półkami pełnymi książek, nadają one moim zdaniem  pomieszczeniu nastrojowy klimat i skutecznie je wyciszają.
W niewielkich pomieszczeniach półki od podłogi aż po sufit, mogą robić przytłaczające wrażenie.Można go uniknąć, montując regały od podłogi do wysokości biurka, a następnie od poziomu ramion do sufitu. w uzyskanym  w ten sposób prześwicie można zainstalować uchwyty na haki, na dokumenty. które zwykle zagracają biurko. Tradycyjna komoda, także przyda się do przechowywania zarówno ważnych papierów, jak i dziecięcych rysunków.


Z całego serca odradzam zakup biurka pod komputer. Są one nie tylko wyjątkowo brzydkie, ale i bardzo niepraktyczne. Najlepiej sprawdzają się zwykłe blaty z MDF-u, które można pomalować, obić skórą lub płótnem. Taki blat bardzo łatwo montuje się do ściany lub przytwierdza do niego specjalne nogi. Mi osobiście najbardziej podobają się stojące na tzw. parze koziołków z drewnianym lub szklanym blatem. Nadzwyczaj ważny dla każdego biura jest wygodny fotel. Dobry, powinien mieć regulowaną wysokość i ergonomiczny kształt.
W zaciszu domowego gabinetu możemy sobie pozwolić na komfort odpoczynku, a niekiedy nawet krótkiej drzemki. Pomyślcie, więc o wyposażeniu go w odpowiednie meble. Jeśli lubisz słuchać muzyki na leżąco zdecyduj się na tapczan lub szezlong. W starym budownictwie występują głębokie parapety, które wykładając poduchami, można zamienić w wygodne siedzisko.


Światło. W pracowni z oczywistych względów jest szczególnie ważne. Z tego powodu wystrój okien powinien być przede wszystkim funkcjonalny, tak aby dowolnie regulować dopływ światła w zależności od pory dnia. Do tego celu świetnie nadają się rolety, których osobiście nie preferuję, jednak tu sprawdzają się świetnie. Podszywane dodatkową warstwą materiału, która pozwala na całkowite zacienienie pomieszczenia. Bardzo efektowne za to są drewniane żaluzje weneckie lub amerykańskie żaluzje harmonijkowe, które wpuszczają do pomieszczenia delikatne pasma światła.
Gabinet z racji, że często bywa użytkowany nocą powinno się wyposażyć również w odpowiednio rozmieszczone oświetlenie punktowe. Na biurku świetnie sprawdzi się lampa kreślarska, w której kąt nachylenia można dowolnie ustawiać.


Jeśli nie masz możliwości przeznaczenia osobnego pomieszczenia na gabinet, stwórz kącik gabinetowy w sypialni lub salonie, wstaw tam niewielkie biureczko i wygodny fotel. Twój gabinet jest już gotowy:)