sobota, 5 października 2013

Styl industrialny

To styl, na którego moda w Polsce pojawiła się dopiero pod koniec lat '90. W Nowym Jorku narodził się już w latach '50, XX wieku. Z pomieszczeń po fabrykach, magazynach, domach towarowych początkowo korzystali artyści, którzy znosili do nich znalezione meble, wykorzystywali również meble, krzesła pozostawione na terenie fabryk i tak powstał styl industrialny, który dziś przyciągają swoim niepowtarzalnym charakterem.

Czym się charakteryzują industrialne wnętrza?Przede wszystkim są to wysokie pomieszczenia, z ogromnymi oknami, często pozbawione ścian działowych. Pozostawia się zatem liczne surowe elementy na przykład instalację, betonowe stropy, czy fragmenty murów z cegły.Jeśli chcesz stworzyć industrialny klimat w swoich wnętrzach użyj odpowiednich farb malując ściany na różne odcienie stalowych szarości. Na przykład "bezmiar przestrzeni", :antracytowa struktura", czy "szczotkowana stal", które dostępne są w kolekcji LOFT, z palety emulsji lateksowych Colour&Style marki Dekoral Fashion, które co ważne dla wszystkich eco sprzymierzeńców zostały oznaczone certyfikatem EU Ecolabel przyznawanym wyrobom szczególnie przyjaznym środowisku oraz wyróżniającym się minimalnym wpływem na otoczenie podczas całego cyklu życia produktu.

(można nią malować nie tylko ściany, ale również drewno i elementy metalowe we wnętrzu)

Pomimo, iż styl ten lubi klimat dawnych budynków przemysłowych, przy kilku odpowiednich zabiegach, możesz go z dobrym skutkiem wprowadzić do „zwykłych” domów i mieszkań.


Pamiętaj, że bazą dla takiej aranżacji powinno być wnętrze czyste i uporządkowane oraz pozbawione przypadkowych elementów dekoracyjnych.

Jedną z cech stylu industrialnego jest przestrzeń – jeśli jej nie masz, a nie możesz sobie pozwolić na przearanżowanie układu ścian, możesz też skorzystać z kilku prostych sztuczek.

 
Poniżej kilka sposobów na uzyskanie porządnego efektu:
  • używaj jasnych i chłodnych kolorów wprowadzając je warstwowo zaczynając od najciemniejszych na podłodze, poprzez jaśniejsze na ścianach i najjaśniejsze na sufitach. Zabieg ten spowoduje, że uzyskamy optyczne złudzenie wnętrza wyższego niż w rzeczywistości,
  •  usuń wszystkie zbędne elementy w pomieszczeniach. Każdy „niepotrzebny” przedmiot oddala nas od wrażenia czystości  przestrzeni. Jak już niejednokrotnie pisałam mniej znaczy więcej!
  •   staraj sięutrzymać jedną wysokość mebli – im mniej poziomów tym „czyściej” w naszym wnętrzu
  • ciekawym sposobem na uzyskanie przestrzeni jest umieszczenie dużych tafli luster lub płyt plexi, na ścianach które odbijając światło i otoczenie będą optycznie zwiększać metraż naszych pomieszczeń.Czas na wypełnienie wnętrza.  Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie jednej lub kilku sufitowych lamp industrialnych (przykłady takich lamp znajdziesz w poście "jadalnia") o monochromatycznej względem reszty pomieszczenia kolorystyce szarości lub w  jednym z żywych, kontrastujących z otoczeniem kolorów np. żółtym lub czerwonym.
Taka lampa będzie się doskonale prezentowała nad drewnianym, prostym stołem do którego możemy dostawić ławki lub metalowe krzesła, np te:


W industrialnym wnętrzu zgrany duet tworzą stal i szkło, podobnie jak stal i drewno. Zależnie od gustu, masz do dyspozycji elementy silnie zniszczone (gięta blacha, pokryta starymi warstwami farby i rdzą) lub świeżą stal, znacznie gładszą ale co ważne nie polerowaną.


Na podłodze połóż parkiet ze starego drewna, panele imitujące używane drewno (istnieją modele imitujące drewno poprzemysłowe – z nadrukami transportowymi, jakby pochodzące z palet transportowych), szary gras w dużych formatach lub szlifowany beton.
Meble w stylu industrialnym są proste. Muszą wyglądać na stare lub zużyte – to ukłon w stronę pierwotnego pochodzenia tego stylu. Spróbuj odwiedzić sklep z zaopatrzeniem dla warsztatów, może zobaczysz tam idealną metalową szafę na ubrania? Możesz zdecydować się nawet na samodzielne wykonanie mebli w domu, korzystając z materiałów z recyklingu.
 
 

Zdecyduj się na kilka wielofunkcyjnych mebli na kółkach – takie pasują do idei wolności aranżacji, i wyglądają intrygująco. Wybierz modele o wyrazistym charakterze, podkreślające indywidualizm wnętrza. Wstaw jeszcze dużą, niską kanapę o prostym, nowoczesnym charakterze. Aby wnętrze było bardziej przytulne, porozstawiaj w nim rośliny, a na kanapach i fotelach porozrzucaj poduszki komponujące się kolorystycznie z całością.

 
Nie używaj dodatków, a jeśli już się na nie zdecydujesz  wybierz tylko kilka przedmiotów, ale o wyraźnym charakterze i intrygującej historii. Może to być nowoczesna rzeźba, stara maszyna, stolik wykonany         z nietypowych elementów, czy kolorowe siedzisko ze skrzyni na narzędzia.

Unikaj za to zasłon i firan, światło musi mieć swobodny dostęp. Jeśli zdecydujesz się na dywan, to dobierz taki w kolorze podłogi. Dywan nie może zaburzać chłodnego industrialnego charakteru.
 


Zadbaj o to, by podobne elementy pojawiały się w całym wnętrzu. Styl industrialny polega na ujednolicaniu, dlatego też poszczególne strefy nie mogą się odcinać – jeśli staniesz w drzwiach swojego industrialnego mieszkania twój wzrok powinien płynnie przesuwać się po całej przestrzeni, bez wyraźnych granic między strefami mieszkania.

Na stronie http://www.hkliving.nl/ znajdziesz zarówno typowo industrialne lampy, stoły, krzesła, ławki, ale także dywany oraz mnóstwo innych dodatków. Warto zajrzeć również tutaj https://anotherdesign.pl/