sobota, 12 grudnia 2015

Dywany


Niedługo kalendarzowa zima, choć wielu z nas już od początku jesieni zaczęło otulać swoje wnętrza cieplejszymi tkaninami, pledami, czy poduchami. Jest jednak jeszcze coś, co nadaje charakter wnętrzu oraz otula, zwłaszcza zimną podłogę - dywan. Chciałabym dziś poświęcić mu trochę uwagi, ponieważ coraz więcej osób z niego rezygnuje, a szkoda bo drewniane podłogi choć piękne, wyglądają jeszcze lepiej, kiedy ozdobimy ją choćby małym chodnikiem.
Miękkie, ciepłe, jaskrawe, łagodne, duże, małe, z małym bądź dużym deseniem. Rynek oferuje pełen wachlarz możliwości. W paski, gładkie i ozdobione obramowaniami, rozrzuconymi bukietami lub wiciami roślinnymi, przypominające ogrody kompozycjami, imitacjami zwierząt, skór, prostymi lub skomplikowanymi wzorami geometrycznymi, motywami realizstycznymi lub fantazjami. Niektóre wnętrza wymagają dywanów z wzorami regionalnymi, z epoki historyczej, z motywami orientalnymi lub egzotycznymi. 
Poza podziałem na tematykę, dywany podzielić możemy także na te gładkie, wysokie lub niskie włosie, przycięte bądź nie, mogą mieć jednorodną fakturę albo reliefowy deseń.


Gdzie go położyć? Może stanowić centralny punkt pokoju albo fragment tła, może nadawać ton całemu wystrojowi bądź stanowić dodatek. Rozważając różne możliwości, pomyśl o tym, gdzie ma znaleźć się dywan, ale także jak ma wyglądać, może to znacznie wpłynąć na planowanie wydatków i poszukiwania w sklepach. 

Rady:
  • wybierając dywan, kieruj się intuicją. Kolor jest ważniejszy od wzoru, jeśli nam sie nie podoba, to deseń choćby najładniejszy, nie przekona nas do dywanu.
  • jeśli nie chcesz, by dywan miał wzór, ale lubisz faktury, weź pod uwagę natulane włókłno, które przyjmuje barwnik nierównomiernie. Inna możliwość - dywany pętelkowe nieprzycinane.
  •  jeśli szukasz dywanu, który ma pasować do tkanin i kolorów już obecnych w pomieszczeniu, pomyśl o dywanie na zamówienie. Wcale nie musi byc  o wiele droższy od gotowych wyrobów, a będziesz mieć oryginalny i doskonale dobrany dywan.
  • dzieci uwielbiają kolory, dlatego nie wzdrygaj się przed wprowadzeniem ich do dziecięcych pokoi. Wybierz dywan miękki i wyodny do siedzenia, ponieważ dzieci bawiąc się, bardzo często korzystają z podłogi. Czasem wzór na dywanie może pobudzić ich wyobraźnie i zainspirować zabawę lub grę.
  •  zdecyduj się, czy dywan ma odgrywać glówną rolę w pokoju, czy raczej nie rzucać się w oczy. Bogato zdobione, a także te o żywych kolorach zdecydowanie należą do pierwszej kategorii.
  • zanim go kupisz, zastanów się czy będzie narażony na zabrudzenia. Jeśli masz małe dzieci, psy, często urządzasz przyjęcia, to pamiętaj że im gęstszy wzór, tym łatwiej ukryć plamy i uszkodzenia.
  • w pokoju, w którym występuje wiele wzorów i faktur, najlepiej wybrać jednobarwne przykrycie podłogi, ale wcale nie musi to być beż. Wybierz kolor, który ci się podoba spośród barw występujących na zasłonach lub poduszkach.
  • możesz również wybrać dywan, zanim zdecydujesz się na farby, tapicerkę i zasłony wówcza kolory dywanu mogą zainspirować kolorystyczny układ całego pokoju, a nawet domu.

Mój sposób na dywan we wnętrzu - uwielbiam nieoczywiste połączenia. Mieszkanie, które wynajmuję ma podłogę, która bardzo gryzie się z moim poczuciem estetycznym, zatem podjęłam próbę przykrycia jej na tyle, by cieszyła moje oko. Zestawiłam ze sobą dywan i dywanik, które zdaniem architektki, tu uśmiecham się do ciebie Asiu :) nie pasują do siebie, ja jednak lubię przełamywać konwenanse i zachęcam do tego i was, bądźcie odważni ale i ostrożni, ponieważ odwagę i kicz graniczy cienka linia.