czwartek, 27 listopada 2014

Pomieszane z poplątanymDawno nie pisałam w związku z pewnymi zawirowaniami, ale wróciłam naładowana nowymi inspiracjami, kolorami i wzorami, którymi chcę się z Wami podzielić. Dziś mieszanka wzorów, które przykują uwagę i niejedno spojrzenie. Są piękne, jest ich dużo i dużo i jeszcze więcej. Są bardzo modne, ale pamitajcie, że należy je dobierać z rozwagą. Próby możecie podejmować mieszając poduszki o różnym deseniu, natomiast sofa na której będziecie je eksponować powinna być w jednolitym kolorze (przynajmniej na początku), by nie uzyskać odpustowego efektu.
 

Innym rozwiązaniem może być wybór bazowego koloru i poruszanie się w jego wszystkich odcieniach łącząc paski, kratę, kwiaty, czy wzory etniczne.


Desenie klasyczne łączcie z klasycznymi, etniczne z etnicznymi, geometryczne z geometrycznymi. Chcąc uniknąć wpadki możecie łączyć wzory z elementami gładkimi, wówczas pozwolicie sobie na odrobinę szaleństwa nie narażając się na pomyłki. Ja osobiście nie trzymam się tych zasad, lubię łączyć na pozór nie pasujące do siebie wzory. Myślę, że najważniejszy jest efekt końcowy. Jeśli nie męczy, a wręcz zachwyca nie mamy się czym martwić. Lubię zdecydowane kolory i zamierzone przerysowanie. Moim zdaniem zharmonizowana przestrzeń to nie tylko bezpieczne rozwiązania. Wszystko jest kwestią wyczucia, które albo w sobie masz albo nabędziesz próbując, testując i tworząc własne aranżacje. Pomysłów jest wiele, trzeba tylko odkryć ten najlepszy.


 Bez względu na kolor, rozmiar lub styl wzoru, ilość wytwarzanego przez nie "hałasu wizualnego" zależy od kontrastu między tłem a wzorem. Subtelne wzory opierają się na kontraście faktur, a nie kolorów. Przykładem mogą być nadrukowane, błyszczące kwiaty na matowej tapecie. Jednokolorowe wzory tego rodzaju oznaczają, że nawet duże mogą być subtelne i niemęczące Zatem jeśli dopiero zaczynasz zabawę z wzorami lub po prostu lubisz umiar, twórz skupienia wzorów w postaci zasłon, dywanów albo dodatków lub też ogranicz wzory tylko do części ściany. Jeśli natomiast jesteś fanem/ką energii, stylu boho podobnie jak ja, stwórz mieszankę kontrastujących wzorów w wielu kolorach. Bardziej tradycyjny projekt może zawierać jeden główny wzór w zestawieniu z mieszanką mniejszych i średnich wzorów we współgrających ze sobą kolorach.