środa, 11 czerwca 2014

Styl marynistyczny


Morza szum...

za kilka dni wyjeżdżam nad polskie morze, więc o czym mógłby być dzisiejszy post, jak nie o stylu marynistycznym:)


Ten styl od wielu lat jest bardzo chętnie wybieranym, ze względu na ciepły, bezpretensjonalny kojarzący się z wypoczynkiem charakter. Mimo, że za oknem gwar miasta, we wnętrzu zaaranżowanym w taki właśnie sposób poczujemy się jak w domku na plaży.

O tym musisz pamiętać urządzając wnętrza w tym klimacie:
Kolorystyka: biel, może być kremowa, zestawiona z błękitami, od jasnoniebbieskiego po ciemny granat. Berze, szarości, oraz popiele. Akcenty kolorystyczne, które najczęściej się pojawiają, to czerwień i zółć.


Meble: proste o minimalistycznych formach. Ja najbardziej lubię wykorzystanie ciężkich i topornych. Najlepiej, jasne surowe drewno lub bielone. Bielone mogą być, także fotele i stoliki wykonane z ratanu. Obicia zawsze z płócien bawełnianych oraz lnu.


Dekoracje: oczywiście kotwice, lararnie morskie, koła ratunkowe, ale również obrazy z morskim motywem, czy miniatury żaglowców. Myśląc o wzorach, na myśl powinny wam przyjść oczywiście pasy, zarówno wąskie jak i szerokie. Muszle, figurki ryb, rozgwiazdy, czy koralowce. Pamiętajcie jednk, by z nimi nie przesadzić. Nadmiar tego typu elementów "boleśnie" odbije się na wyglądzie wnętrza i bardziej będzie przypominał kajutę.
Ta kolekcja była dostępna parę lat temu w sklepie "Flo", jestem jej szczęśliwą posiadaczką i to jedyny element w moim domu, który nawiązuje do tego stylu, ale po tym jak zakończę pisać, chyba wybiorę się na małe zakupy:)

Styl marynarski można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, od łazienki po kuchnię i pokój dziecięcy.
W białej kuchni dla osiągnięcia efektu wystarczą tekstylia w biało-niebieskie pasy oraz drewniane dodatki, a w łazience błękitna ściana, drobiazgi w wiklinowych koszyczkach i pasiasty dywanik przy umywalce.


Największe błędy urządzając wnetrza w tym stylu, zdarzają się w łazience, dlatego wystrzegajcie się takich "aranżacji".
Aby zakończyć miłym akcentem:


Kochani wprowadźcie lato do swoich domów i cieszcie się nim cały rok! :)