piątek, 24 stycznia 2014

Niezbędnik pościelowy

Zimno, zimno i będzie jeszcze zimniej...

dlatego kubek gorącej czekolady i pod kołdrę. Grubą, ciepłą i najlepiej bawełnianą;)Ich wybór jest bardzo ważny dla zdrowego i komfortowego snu, więc znajdźcie odpowiedni typ poduszek i kołder. Mogą być naturalne lub syntetyczne. Te pierwsze wypełniane są kaczymi piórami i puchem, gęsim puchem lub jedwabiem. 


Pomyśl o swoich preferencjach, ponieważ kacze pióra i puch są cięższe i tańsze niż gęsie. Jeśli jesteś alergikiem wybierz wypełnienie jedwabne. 


Pamiętaj jednak by koniecznie taką kołdrę wywietrzyć raz w roku na słońcu. Promienie ultrafioletowe zabijają zarazki i roztocza. Jeśli musisz taką kołdrę wyprać lepiej oddaj ją w ręce profesjonalistów 

Wypełnienie syntetyczne jest dla alergików równie dobre i praktyczne- można je często prać. Jeśli chcesz by materac, w który zapewne zainwestowałaś/eś sporo pieniędzy służył ci dłużej, zainwestuj w nakładki na materac. Pozwolą go ochronić i dodają miękką warstwę, dzięki czemu podnoszą komfort spania. Możesz również położyć bawełniany, czy polarowy koc pod prześcieradło i spełni tę samą rolę. Zwróć tylko uwagę, by był odpowiednio duży. 

Kupując artykuły pościelowe pamiętaj o:

  • kołdry: Alergie?Wolisz, kiedy jest ci ciepło, czy chłodno? Wolisz cięższą, czy lżejszą pierzynkę? Czy łatwo będzie ją utrzymać w czystości?
  • poduszki: Alergie? Jak wysoko lubisz mieć głowę? Ile poduszek musisz mieć? Potrzebujesz duże, kwadratowe poduszki, aby oprzeć się, czytając w łóżku?
  • nakładki na materac: Ile dodatkowych warstw chcesz mieć w łóżku? Jakiej ochrony materaca potrzebujesz?
Jak ustrzec się od gęsiej skórki? Zwróć uwagę na skalę ciepła kołdry. Im jej wyższa wartość, tym cieplejsza jest kołdra. Kołdra z naturalnym wypełnieniem sprawdzi się tu lepiej, ponieważ utrzymuje ciepło efektowniej aniżeli syntetyczna. 


Kołdrę i poduszki trzeba w coś "ubrać". Szukaj takich poszewek, prześcieradeł,  których gęstość tkania wynosi minimum 180, 220 jest lepszy, ale i 300 i 400 nadal będą dobre.  Dlaczego o tym piszę, bo gęstość tkaniny może wynosić nawet do 1000, mogą być bardzo delikatne, ale niepraktyczne. Czym prędzej pod kołderkę:)