wtorek, 30 lipca 2013

We francuskich domach pełno jest rodzinnych pamiątek zabytkowych mebli i dodatków odziedziczonych po przodkach, dlatego chcąc urządzić mieszkanie właśnie w takim stylu zajrzyj do piwnicy, na strych, odwiedź starsze pokolenia. Być może znajdziesz choć jedną perełkę, która nada Twojemu wnętrzu francuskiego charakteru. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie poszukaj mebli, dodatków w sklepach ukierunkowanych na taki właśnie styl. Wiem, że jest on wymagający, ponieważ francuzi cenią jakość. Meble w stylu Ludwika XV, narzuty, poduchy, zasłony z płócien z Jouy,  jedwabne adamaszki, ręcznie tkane tapiserie itd, ale  korzystaj z wyprzedaży, końcówek kolekcji.  Szukaj tanich odpowiedników, zamienników. Najbardziej francuski sklep internetowy jaki mogę polecić, a i ceny są zachęcające, szczególnie te wyprzedażowe:), to "Francuska weranda".
Na koniec mojej podróży po francuskim designie chciałabym Wam jeszcze pokazać warszawskie mieszkanie, w tymże romantycznym klimacie.


Na podłodze w pokoju ułożono dębową klepkę, która jest bardzo charakterystyczna dla francuskich wnętrz (jodełka to oczywiście nieśmiertelny wzór), natomiast w części kuchennej - grafitową terakotę.
Eklektyzm w pełnej postaci, czyli przy współczesnym metalowym stole ze szklanym blatem ustawiono thonetowskie krzesła z giętego drewna. Na stole pysznią się XVIII-wieczne świeczniki.
Podłogę zdobi i ociepla dywan, a ścianę przepiękne syryjskie drzwi.

Zachęcam do zaglądania na targi ze starociami, komisy itp. Warto uśmiechnąć się do obrazka, na przykład z  francuskim pejzażem. Na stoliku do kawy postawić srebrną tacę, która diametralnie zmieni wygląd zwykłego stolika. Szukaj ozdobnych luster, ram, foteli, czy sof o opływowych, zaokrąglonych kształtach. Nie rezygnuj jeśli materiał bije po oczach zużyciem. Wystarczy obić piękny mebel nowym materiałem i nadać mu drugie życie;) Życzę powodzenia...

                                 ...cieszcie się twórczością;)