środa, 31 lipca 2013

DOM-kolor

Dom opowiada naszą historię...pamiętacie? Wspomniałam o tym w pierwszym wpisie, a dziś rozwinę tę myśl:)
...bo przecież jest czymś więcej niż tylko stertą brudnych garnków i naczyń, górą prania oraz ulotek rzuconych na wycieraczce. To rodzinne rytuały, wspomnienia składają się na dom. To w jaki sposób wybierasz rzeczy do domu i jak decydujesz się je w nim umiejscowić, wpływa na Twoją codzienność, Twój nastrój.  Wszystko to mówi o tym jaki/jaka jesteś. Jaki styl życia prowadzisz, co lubisz, czym się interesujesz. Każdy element, jaki zdecydujesz się wprowadzić, ma znaczenie, począwszy od stylu kanapy, czy mocowania oświetlenia po rodzaj poduszki. Najmniejsze drobiazgi wpływają na nastrój w domu.  

Pamiętaj, jeśli nie czujesz danego miejsca, nigdy go nie pokochasz.  

 
Kolor ma również wpływ na nastrój w domu. Dla jednego różowa ściana będzie energetyzująca innego przyprawi o ból głowy, dlatego dobrze przemyśl kwestię kolorów i zastanów się co lubisz. 
Kiedy odczujesz mile wrażenie patrząc na kolor, oznacza to,że jest to właśnie ten, którego szukasz;)

Inspiracje znajdziesz wszędzie.
Natura, sztuka. Popatrz na swoje ubrania. Dobrze przyjrzyj się kolorom, które kochasz, jeśli wiesz,że kochasz biel, szarość i granat, wówczas sugeruję wybór z czasopism lub mojego bloga:) rzeczy, które Ci się podobają i zebranie próbki kolorów, by zobaczyć, czy do siebie pasują.


  • Kolor nie zawsze jest taki sam. Zmienia się w zależności od światła - inaczej będzie wyglądał w naturalnym,a inaczej w sztucznym świetle. 
  • Forma, na przykład kształt wazonu, kanapy czy stołu, mają wpływ na to, jak odbieramy dany kolor, ma na to również wpływ faktura ora rodzaj wykończenia.
  • Te ostatnie zmieniają sposób absorbowania światła lub je odbijają. Błyszcząca czarna podłoga nie sprawi,że pokój będzie ciemny, jak mogłoby się wydawać. Odbije ona światło,a podłoga będzie wyglądała jak błyszcząca, atramentowa tafla jeziora. Z kolei matowe powierzchnie absorbują światło i sprawiają, że kolor wydaje się skondensowany i bardziej intensywny.

Gdy wybierasz kolor do pokoju, weź pod uwagę ilość światła w pomieszczeniu.
  • Jeśli jest to pokój z ekspozycją północną, kolory będą wyglądały w nim na zimniejsze niż w pokojach z ekspozycją południową. 
  • Jeśli chcesz uniknąć, by pokój wyglądał smutno w pochmurny dzień, możesz wybrać cieplejszy ton ulubionego koloru. 
  • Jeśli masz niewiele naturalnego światła w pomieszczeniu, zmaksymalizuj światło poprzez pomalowanie ścian na jasne, neutralne kolory. 
Jeśli jednak jesteś tym szczęściarzem, do którego bezpośrednio ostre światło wpada do pomieszczeń, unikaj bieli która sprawi,że nawet okulary przeciwsłoneczne Ci nie pomogą.

Kolorem można oszukać oko.

Użyj jasnych kolorów- różnych odcieni bieli, bardzo jasnej szarości, by "odepchnąć" ściany i sprawić,że pokój będzie wydawał się większy. 
Ciemne kolory mogą mieć przeciwne działanie. Sprawią,że ściany będą wydawały się być bliżej.  To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, by wnętrze stało się przytulniejsze.ZŁAMANA BIEL 

Są to barwy, tony i odcienie kojarzące się z produktami żywnościowymi, po które chętnie sięgamy- mlekiem śmietaną, owsianką, masłem, herbatnikami. Są to kolory, które mogą Ci posłużyć do tworzenia wnętrz zarówno ciepłych i podnoszących na duchu, jak i chłodnych, zionących pustką.Od masła po herbatniki:)

Kremowe, "maślane" barwy są najcieplejszymi tonami w palecie złamanej bieli, a to dzięki mocnemu żółtemu podłożu, które dodaje mu ciepła i głębi.

SZAROŚĆ

Najjaśniejsze odcienie srebrzystej szarości pasują idealnie do chłodnych, eleganckich wnętrz miejskich. Podpowiem Wam jednak,że kiedy do szarości dodacie odrobiny beżu, wnętrze staje się natychmiast dużo cieplejsze.


Ciemniejsze odcienie szarości znakomicie harmonizują z ciepłymi barwami ziemi, takimi jak kolor kości, czy grzybów i ze wszystkimi odcieniami brązu. 

Od cienia po heban.


Obecnie ciemne szarości w wielu różnych odcieniach stopniowo, ale pewnie wkradają się na ściany, meble, i inne powierzchnie oraz akcesoria. Intensywne, ciemne szarości, takie jak antracyt, są cudownymi barwami neutralnymi, do których pasuje wszystko:)


ZIELEŃ

Jest kolorem, który pozostaje we wspaniałej harmonii ze wszystkimi innymi barwami. Rozejrzyj się po ogrodzie, a zobaczysz niezliczoną ilość odcieni zieleni. 
Takie odcienie zieleni jak seledyn, czy pistacja niezaprzeczalnie wnoszą do domów poczucie duchowości i spokoju.


 NIEBIESKOŚĆ


Barwa niebieska z chińskiej porcelany zestawiona z belą nie jest już jedynym dopuszczalnym połączeniem:) Odcienie bladoniebieskie przestały być domeną niemowląt płci męskiej:)
Modne są wszystkie odcienie niebieskości od kaczego jaja przez bez i cyraneczkę (jasny morski) aż po benzynę

Pamiętaj,że mocniejsze, intensywniejsze niebieskie barwy sprawdzają się w charakterze akcentów. 
"Patrz krytycznie żeby zobaczyć,
użyj serca by poczuć,
a następnie zaufaj instynktowi".

                               Shannon Fricke


Niechaj ściany w Twoim domu uzyskają Twoją osobowość i zaleją dom barwami:)