poniedziałek, 7 lipca 2014

Styl lat 50 i 60

Jak stworzyć styl lat 50, czy 60 w mieszkaniu?


Musicie pozbierać grafiki, przedmioty urzytkowe i meble z minionej epoki. Najlepiej z antykwariatów, targów staroci, i aukcji internetowych, a do nich dodać trochę współczesnych rzeczy o prostej i geometrycznej formie.Dużym atutem wnetrz w stylu lat 50 i 60 jest to, że znajdziemy w nich najróżniejsze materiały, od drewna i szkło, aż po skórę czy plastik. Artanżowanie wnętrz w tym stylu spodoba się każdemu kto lubi eksperymentować z wyposażeniem. Szukajcie inspiracji w starych filmach, gazetach, komiksach, czy twórczości Andy Warhola lub Roya Lichtensteina, którego mam zamiar powiesić na domowej ścianie. Efektem moich poczynań pochwalę się w następnym poście.

Ikonami z tego okresu są (opisane w poście "Ikony designu") fotel "Long Chair" projektu małżeństwa Eams, którego kocham ja i dr House, a także krzesło "Mrówka" projektu Arne Jacobsena. Do stylu lat 60 nawiązuje również kolekcja STOCKHOLM wprowadzona przez IKEA. Bardzo ją polecam, ponieważ cechuje ją dobra jakość, wyważone proporcje i ponadczasowe wzornictwo. Moim zdaniem to najlepsza kolekcja jaką IKEA ma nam do zaoferowania. Piękna faktura drewna i dobór naturalnych kolorów to elementy, które niewątpliwie wpisują się w mój kanon piękna.
Zatem najważniejsze:
  • drewniane, fornitorowane meble
  • organiczne linie i symetryczne kontury
  • tapicerowane kanapy i fotele o prostych bądź zaokrąglonych kształtach
  • lakierowane podłogi lub pokryte wełnianą wykładziną
  • na tkaninach i tapetach wzory geometryczne i roślinne
  • dodatki w postaci:
-wazonów
-stojących, wysokich lamp z prostymi, gładkimi abażurami lub słynne lampy grzybki
-klimatycznych sprzętów: np. drewniane radio, plastikowy telefon, naczynia

Ponieżej polski oddźwięk, kolekcja mebli Marbet Style - FIN (nagroda TOP DESIGN award 2014)Gdzie kupić proponowane meble i akcesoria? Zajrzyj tutaj: