środa, 23 października 2013

Styl skandynawski

Styl, o którym dziś przeczytacie dzięki sieci sklepów na całym świecie, w tym i w Polsce rozpowszechnił się i zagościł w niejednym domu. Skandynawski styl nas oczarował. Ikea zaoferowała nam prostotę, nieco surowe formy i dużą ilość drewna. Ta szwedzka marka pokazała nam w jaki sposób można odświeżyć wnętrze naszego domu bez gruntownego remontu i wydatków, których wolelibyśmy sobie oszczędzić. Stała się symbolem Szwecji w dziedzinie designu.

Przepis na skandynawskie wnetrze:

Kluczem do sukcesu jest oczywiscie biel, jesli chcesz zdecydowac sie na inne kolory, to raczej na zasadzie jednego eksponowanego elementu. Oczywiscie nie moze zabraknac pieknej drewnianej podlogi, czy to w naturalnym odcieniu, bielonej, czy zueplnie bialej.Jesli jestes tym szczesliwcem i masz w posiadaniu domek nad morzem badz wiejska chatke mozesz polozyc biale deski, takze na sciany, sufit lub w wybranych miejsach. Takie pomieszczenia nabiora rustykalnego charakteru.


Dobierajac lampy, szukaj tych prostych, surowych, a nawet wygladajacych jakby zostaly zabrane z warsztatu. Jesli chodzi o tkaniny, to zawsze len, bawelna, welna, juta. Wzory - proste (rustykalna kratka, marynistyczne pasy, motywy kwiatowe). Zapomnij o przywdziewaniu okien, pozostaja "nagie". Firanki oddaj sasiadce, mamie. Zaslony, jesli juz musisz je miec powinny byc jasne lub w kolorach ziemi. Najlepiej lniane, bawelniane.
W ramach stylu skandynawskiego mozemy zaobserwowac male niuanse wywodzace sie ze stylu dunskiego, finskiego, czy szwedzkiego.

Styl duński,
jest łagodny, romantyczny, spokojny. Chcąc wykorzystać go w swoich wnętrzach postaw na dużą ilość bieli, pasteli, jasnych kolorów. Ubogacaj przestrzeń dużą ilością dodatków.


Styl fiński,
bazuje na kontraście bieli z czernią, a także na zastosowaniu form organicznych.


Styl szwedzki,
jest minimalistyczny, oszczędny w dodatkach i formach.


Ponadczasowe skandynawskie wzornictwo obrazuje miedzy innymi:

Krzeslo Ant projektu Arne Jacobsena,czyli slynna "Mrowka". Nie wszyscy wiedza, ze pierwsza "Mrowka" miala trzy nogi, powstala w 1952 roku na zamowienie firmy farmaceutycznej - mebel ten mial stanowic wyposarzenie stolowki.


                                                   Obrotowy fotel TURTLE Lenki Tellman                                                        Krzeslo "Comeback", KOMA