sobota, 3 sierpnia 2013

Przestrzeń

Sympatyków Milalook jest coraz więcej!:D Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję,że wiernych czytelników będzie przybywać z każdym dniem.


Dziś parę rad jak wykorzystać przestrzeń jaką dysponujemy,a także nauczę Was patrzeć inaczej na to, co znajome:)
Większość z nas żyje w stosunkowo małych pomieszczeniach, w zbyt licznym towarzystwie rzeczy, więc miejsca jest zazwyczaj za mało, by je marnować. 

Popatrz na dany pokój i zastanów się, czy kanapa, szafka i stół stoją we właściwym miejscu? Czy trzeba przesunąć łóżko? Zerwij z trzymaniem się tego samego układu od lat, bo zawsze tak było! 
Zmiana rozstawienia mebli wnosi nowy powiew do wnętrza, pozwala na nowo spojrzeć na rzeczy i wcale nie wymaga aż tak dużego wysiłku. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać pamiętaj,że często jedyną drogą, by osiągnąć cel, jest metoda prób i błędów. 
Postaraj się spojrzeć na meble i dodatki świeżym okiem. Czy  coś może zmienić swoją funkcję i znaleźć się w innej części domu.
Ja na przykład wyjęłam z szafy wieszak na spódnice i powiesiłam go w salonie na ścianie:) 
(kącik jadalniany)

Komody, regały, lustra, szafy, pudła i kosze- wszystko to mogłoby się sprawdzić w miejscach, o których wcześniej nie myślałaś/eś. Coś odśwież, coś przemaluj, zmień tapicerkę fotela lub taboretu. 

Większość z nas nie może sobie pozwolić na uleganie pokusom ciągłego kupowania. Jeśli dotyczy to też Ciebie, czerp radość z odkrywania rzeczy, których dawno nie używałaś/eś. Wykorzystaj przestrzeń jaką masz jak najlepiej. Jest zbyt cenna, by ją tracić, szczególnie jeśli jest jej mało.

Czasem wcale nie chodzi o sposób użytkowania wnętrza lecz ustawienie mebli. 


 • Unikaj blokowania "przepływu" w przestrzeni, nie ustawiaj mebli na przejściach. Zasadą jest 60-75 cm szerokości na przejście. 
 • Nie blokuj dostępu do szafek i komód. Musisz mieć na tyle dużo miejsca, by móc się odsunąć po otwarciu szaf i popatrzeć na ubrania;) ,całkowicie otworzyć szufladę, by mieć dostęp do rzeczy leżących w głębi niej. 
 • Unikaj zastawiania źródeł ciepła. Kaloryfer tuż za kanapą nie jest dobrym rozwiązaniem również dla samej kanapy. 
Dobre wykorzystanie przestrzeni polega na wydobyciu walorów budynku i dopasowania do niego aranżacji wnętrz, ścian, podłóg, sufitów. Jeśli masz wysokie pomieszczenia, przybywa możliwości zmaksymalizowania przestrzeni poprzez zbudowanie antresoli czy robionych szaf na wymiar. Jeśli masz wiele małych pokoi, można je otworzyć, wyburzając ściany, albo zostawić połowę ściany, by stworzyć różne strefy w danym pokoju i wprowadzić do  nich więcej światła dziennego. Pomieszczenia możesz podzielić także ciekawymi luksferami, czy regałami.
 SALON Myśląc o salonie twórz różne strefy. Dobrym pomysłem jest przełamanie przestrzeni na kilka stref  (zamiast jednaj dużej). Szczególnie wtedy, gdy mamy niewielkie mieszkanie, a duże potrzeby. Pokój dzienny może łączyć wiele funkcji, co jednak pozostaje w nim najistotniejsze? Czy ma luźny, czy bardziej formalny charakter. Czy jest codziennie używaną przestrzenią, czy raczej służy na specjalne okazje.


 • W większych pomieszczeniach wygospodaruj spokojne miejsce do czytania.
 • Zaplanuj schowki
 • Stwórz przytulne miejsce, ustawiając meble wokół centralnego punktu, na przykład wokół stolika kawowego
 • Dywany wykorzystaj do wyznaczenia stref wypoczynkowych
 • Jeśli pomieszczenie ma szczególne uwarunkowania architektoniczne, posiadasz zobowiązujące stylem meble, kolekcję książek, sztuki, czy innych przedmiotów, pozwól im podyktować sposób, w jaki podejdziesz do swojego wnętrza
Czasy dopasowanych zestawów wypoczynkowych dawno minęły. Kanapa i fotele nie muszą mieć tego samego kształtu, ale powinny uzupełniać się stylem. 


KANAPA,

to kosztowny mebel, więc musi być odpowiedni. Zastanów się, czy lubisz się na niej pokładać i rozsiadać, czy raczej będzie wykorzystywana  podczas bardziej formalnych spotkań. Jeśli drugi element  jest ważniejszy, wówczas lepiej by oparcie było bardziej pionowe. Musicie znać swoje potrzeby, ale również być praktycznym. O czym należy pamiętać kupując kanapę:


 • Wypróbuj ją. Najpierw musisz na niej usiąść, koniecznie.
 • Głębokość. Naprawdę się liczy. Większość współczesnych kanap ma siedzisko o głębokości około 100cm. To idealna głębokość do położenia się lub rozsiadania, ale nie będzie Ci wygodnie, jeśli lubisz siedzieć prosto. Wówczas wybierz siedzisko o głębokości 90cm.
 • Dostęp. Sprawdź, czy będziesz w stanie wnieść kanapę do domu:) Jeśli dostęp jest ograniczony, ale chcesz mieć dużą kanapę, wówczas wybierz taką, która jest podzielona na segmenty.


STOLIK KAWOWY,

oczywiście nie musisz go mieć,ale myślę, że warto. To jeden z najważniejszych mebli w pokoju dziennym, bo wokół niego wiele się dzieje. Jest odpowiednikiem stołu kuchennego. 
Nie stawiaj go zbyt daleko od od kanapy, czy fotela, wówczas nikomu się nie przyda. Powinien stać co najmniej 45cm od mebli, by można było swobodnie wokół niego przechodzić. STOLIKI BOCZNE,

wszyscy potrzebujemy miejsca, gdzie można odstawić filiżankę herbaty, wina, odłożyć okulary i dlatego tak przydają się boczne stoliki. Są często praktyczne, ale można też na nich stworzyć ekspozycję, trzymać wazon, czy lampę. 

DYWANY

we wnętrzach z drewnianą lub betonową  podłogą stanowią bardzo ważny element, wnosząc do nich wygodę i fakturę, dekorują je.
Mogą być tradycyjne, tkane z wełny lub ze skóry zwierzęcej. Skupiają na sobie uwagę, stwarzają miłe wrażenie, szczególnie w pokojach dziennych i korytarzach.  
 • Wybierz kształt dopełniający wnętrze. Owalne dywany dobrze sprawdzają się w kwadratowych pokojach dziennych. Prostokątne chodniki dobre są do korytarzy, miejsc przy schodach, zaułków. 
 • Chodniki są również dobrym zamiennikiem dywanów w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jak pokoje dzienne, czy dziecięce.
 • Przyjrzyj się wielu rodzajom i stylom dywanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Niekiedy sklepy wypożyczają dywany, by była możliwość sprawdzenia, jak zagrają w danym wnętrzu. 

Kilka wskazówek:)
Skandynawskie chodniki tkane z bawełny świetnie wyglądają na bielonej lub ciemnej podłodze. Solidne maty z trawy morskiej i skóry baranie dobrze prezentują się na drewnie, a szmaciane dywany, jak i te tkane z wełny, zawsze zapewniają komfort i akcent kolorystyczny. Z kolei skóry zwierzęce dodają ciepła betonowej podłodze.
Obiecana część: Patrz inaczej na to co znajome, już jutro:)