niedziela, 4 sierpnia 2013I jak obiecałam, część: 


PATRZ INACZEJ NA TO, CO ZNAJOME
Unikaj zbyt szybkiego pozbywania się starych rzeczy i kupowania nowych. Spójrz uważniej na to, co masz. Czy możesz nadać temu nowe życie, zmieniając miejsce, w którym stoi, bądź zmieniając przeznaczenie. 

Nowy rozkład.
Czasem taki prosty zabieg jak przesunięcie kanapy w stronę pary foteli lub przestawienie łóżka w drugą ścianę może nadać wnętrzu nowy wymiar. Pobaw się meblami:)Zmień miejscami dodatki.
Lubię zmiany:) ,znajdowanie nowych sposobów patrzenia na rzeczy. Na wiele pomysłów wpadam, po prostu próbując. Często zmieniam miejsca lampy, ramek ze zdjęciami, ozdób.

Metamorfozy,
to świetny sposób na nadanie nowego życia ulubionym niegdyś przedmiotom. Możliwości są nieskończone, kiedy już dostrzeżesz potencjał danej rzeczy. 

MalowanieCo malować? Wszystko co ma ładny kształt- wykończenie powierzchni, czy kolor nie mają tu znaczenia. Można teraz kupić specjalną, uniwersalną farbę podkładową nadającą się do malowania większości materiałów, w tym metalu, drewna, a nawet plastiku, wybór jest niemal nieograniczony:)

Jeśli już się zdecydujesz na malowanie, najpierw przygotuj podłoże, zdzierając starą farbę i lakier druciakiem, skrobaczką do farby i siłą rąk:D Musisz dokładnie pozbyć się starej farby, by nowa dobrze się trzymała. Na koniec przetrzyj drobnoziarnistym papierem ściernym czyszczoną powierzchnię. Jak wykończyć? Wybierz wykończenie w macie, satynie lub też błyszczącą farbę w zależności od efektu jaki chcesz otrzymać. 


Pamiętaj, że wszelkie niedoskonałości będą bardziej widoczne na matowym wykończeniu niż na błyszczącym. I pamiętaj, że każda farba ma inny czas schnięcia. Farby wodne schną dużo szybciej niż olejne.


Czym malować? Pędzlem, gąbką do malowania, wałkiem lub sprayem- wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada i jest dostosowana do wielkości mebla. Do malowania płaskich powierzchni dobre będą wałki, a do domalowywania trudno dostępnych miejsc najlepiej sprawdzi się oczywiście mały pędzel. Jeśli wybrała/eś elegancką błyszczącą farbę, użyj do jej nałożenia sprayu.


Przykład:)
Pomalowany zagłówek-jak to zrobić?
  • Przygotowanie do malowania jest kluczowe. Ma ogromny wpływ na jakość wykończenia, więc nie śpiesz się na tym etapie. 
  • Używaj taśmy malarskiej do zaklejenia brzegów i powierzchni, których nie chcesz pomalować. Jeśli jednak chcesz pomalować całą powierzchnię, po prostu nie będzie Ci potrzebna:) ,następnie nałóż co najmniej dwie warstwy podkładu uniwersalnego. Jeśli malujesz płaską powierzchnię bez wzorów, nakładaj farbę małym wałkiem i pędzlem. Najlepiej jest nakładać podkład do chwili, kiedy całkowicie zamalujesz oryginalny kolor.
  • Gdy podkład wyschnie, pomaluj rzecz wybraną farbą. Trzeba będzie pomalować ją co najmniej dwukrotnie., w zależności od używanej farby, by uzyskać jednolite pokrycie. Lekko przetrzyj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, by uzyskać gładką powierzchnię i profesjonalny efekt.


Tapetowanie,jest wspaniałym zabiegiem dekoratorskim. Mimo,że czasy powszechnego pokrywania ścian tapetą już minęły (przynajmniej na razie), jest mnóstwo sposobów na inne używanie tapety niż naklejanie jej na czterech ścianach.


Tapetą można wykleić meble. Wspaniale wygląda na komodzie lub na szafkach albo na nocnych stolikach, a można też wyklejać nią blaty stołów, pamiętaj jednak by przykryć wówczas blat szkłem, by się nie zniszczyły.
Przyklejenie tapety za zamkniętymi drzwiami, na przykład na wewnętrznej tylnej ściance szafki, czy szafy, pozwala na wprowadzenie wzoru, który nie przytłacza wnętrza.

Skrawki i resztki tapety wykorzystaj do pakowania prezentów.Przykład: Komoda

  • Zacznij od pomalowania części mebla, których nie będziesz oklejać tapetą. Jeśli zmieniasz stary mebel, najpierw starannie przygotuj powierzchnię. 
  • Następnie przytnij tapetę (używając nowego nożyka do tapet i metalowej linijki, by osiągnąć nieskazitelne cięcie), tak by spasować wzór na bokach mebla i szufladach. Dobrze przemyśl kwestię powtarzania się wzoru. Najlepiej, gdy wzór powtarza się przy zamkniętych szufladach.

  • Powoli przyklej tapetę w odpowiednim miejscu, oklejaj jeden front szuflad po drugim, używając kleju do tapet i dobrze wyciskając palcami bąbelki powietrza. Łatwiej jest smarować klejem fronty szuflad niż tapetę
  • Kiedy klej wyschnie, pokryj tapetę lakierem bezbarwnym. 

TapicerowanieProfesjonalne usługi tapicerskie nie są tanie, szczególnie jeśli chcesz ponabijać guziki lub wymienić sprężyny. Tak więc zastanów się, jaką sumę możesz przeznaczyć na odnowienie fotela i czy nie bardziej opłaca się kupić nowy. Wszystko sprowadza się do wartości, jakości i ceny mebla. Czy mebel ma dla Ciebie wartość sentymentalną? Porównaj cenę odnowienia mebla z ceną za nowy podobnej jakości fotel.Jeśli masz czas i zdolności, możesz pokusić się o samodzielne wytapicerowanie mebla. Świadomość, że daje się meblowi drugie życie, jest bardzo przyjemna. Jeśli natomiast nie zamierzasz tego robić własnoręcznie, niech ciężką pracę wykona za Ciebie specjalista.  Nie jest to tanim rozwiązaniem, ale wartym rozważenia, jeśli mebel ma dla Ciebie wartość sentymentalną lub jest dobrze wykonany.
Drobiazgi


Diabeł tkwi w szczegółach. Najmniejsze rzeczy mogą wiele zmienić w odświeżaniu mebli. Zastanów się nad nimi równie dobrze jak nad powyższymi, o kolorze, czy wykończeniu. Gałki, uchwyty, nóżki, kółka, wnętrza szuflad, to wszystko się liczy i wszystkie te elementy mogą wpłynąć na podniesienie jakości gotowego mebla. Pomyśl o uchwytach jako biżuterii dla mebla. Może zechcesz je pomalować na nowy kolor (polecam farby w spayu), a może wymienić na bardziej dekoracyjne. Wyborom nie ma końca:)