wtorek, 20 sierpnia 2013

Styl prowansalski

Był już styl francuski, styl słodki i kobiecy, więc dziś nie mógł się pojawić żaden inny jak "prowansalski".

Lawenda, wino, słońce, zapach tymianku, domy z piaskowca, to wszystko nadaje sielski, ciepły klimat, którym przepełniony jest styl prowansalski.

 Jeśli chcesz wprowadzić taki klimat w swoich wnętrzach musisz zadbać o odpowiedni dobór kolorów. Ten styl to przede wszystkim słoneczny żółty, pomarańcz, zieleń oraz błękit, biel i oczywiście lawenda. Dobrze przy tym będzie wyglądać lekko chropowata faktura ścian. Możesz pokusić  się o zainstalowanie pod sufitem drewnianych bali, które dodadzą aranżacji realizmu. Nie polecam jednak tego rozwiązania w małych, osiedlowych mieszkaniach.Meble w stylu prowansalskim to sprzęty wykonane z żelaza lub litego drewna. Są one zwykle białe, beżowe, szare lub w jasnych odcieniach żółtego. Z efektem postarzenia, przecierki, którą możesz zrobić sam/a. Mogą być delikatnie rzeźbione, zdobione motywami florystycznymi, na przykład kiściami winogron, kwiatami lub kłosami zbóż. Świetnym przykładem mebla doskonale komponującego się z ideą prowansalskiego wnętrza jest stół Queen firmy Jadik.Wybierając dodatki szukaj rozmaitych kutych półeczek, szklanych wazoników i słoji, a także haftowanych obrazków oraz wiklinowych koszyków. Możesz również wzbogacić wnętrza słoiczkami z przyprawami, suszonymi ziołami podwieszonymi pod sufitem oraz woreczkami z lawendą i kolorowymi karafkami.


Pamiętaj,że donice z roślinami, są nieodłącznym elementem tego stylu. Kwiaty zarówno te kwitnące na kolorowo, jak i zwykłe zielone są obowiązkiem.