niedziela, 13 listopada 2016

Coś starego...

Wróciłam z długiego, wspaniałego weekendu w rodzinnym domu i owocem tego wyjazdu jest dzisiejszy post. Niby dom ten sam, a jednak wiele zmian, które bardzo ucieszyły moje oko i zainspirowały do tego, by podzielić się z wami refleksją na temat łączenia starego z nowym. W projektowaniu wspaniałe jest właśnie to, że nie wszystko musi być nowe. Coś starego, z drugiej ręki wnosi do aranżacji bogactwo, twoją osobowość i klimat, którego często brakuje monochromatycznym wnętrzom.
Zdobyczą myśliwego - zbieracza mogą paść różne rzeczy, od elementów architektonicznych po naczynia i sztućce, zatem krótka charakteryzacja:

ELEMENTY ARCHITEKTONICZNE:

Stare belki - można je pociąć w składzie drewna, czy u stolarza i użyć jako piękne deski na podłogę, na pewno nie starczy ci ich na wyłożenie całego pomieszczenia, ale połączenie takich desek z patchworkowymi płytkami sprawi, że staniesz się posiadaczem pięknej, na pewno niepowtarzalnej podłogi




Odremontowane grzejniki z nowymi, ale wyglądającymi na stare zaworami.



Drzwi i okucia.

Duże wolnostojące wanny i umywalki.

Żeliwne ramy okienne, które możesz wykorzystać do zrobienia na przykład luster.


MEBLE:

Solidne, dobrze wykonane kanapy i fotele o zachwycającej formie. Nowa tapicerka nie będzie tania, ale zapewniam cię, warta zachodu.

Wszelkie meble, które zeszlifujesz, pomalujesz i nadasz im drugie życie




RZECZY NA STÓŁ:

Filiżanki i talerzyki nie do kompletu, stworzysz niepowtarzalny zestaw, a im bardziej kolorowy, tym weselej :)


Tace, srebrne, cynowo - ołowiane, duże i małe - wszelakie. Przydatne do serwowania, eksponowania i przechowywania kolekcji. 

Szkło - wzystkie rodzaje. Najlepiej, kiedy uda się kupić w zestawach, albo przynajmniej po dwa egzemplarze, ale możesz też zebrać kolekcję pojedynczych naczyń. Każde z innej bajki. Sprawdzą się jako szklanki i kieliszki na stojące przyjęcia. Taka różnorodna kolekcja szklanych naczyń ustawionych na stole daje bardzo ciekawy efekt.


Sztućce - mieszaj i dopasowuj srebrne i platerowane. Pomyśl o zdobionych łyżeczkach do dżemu, do kawy o dekoracyjnych rękojeściach, czy nożu do masła z masy perłowej. Takie cuda naprawde są w zasięgu twoich rąk.

DZIWNOŚCI:

Stare książki, niespotykane kryształowe gałki, krople z żyrandola, czy maszyny do pisania, wszystko co wywołuje uśmiech na twarzy i  przyprawia o szybsze bicie serca. 

Nie każdy ma szczęście odziedziczyć rodzinne pamiątki, zatem kupowanie na serwisach aukcyjnych to wspaniały sposób nabywania przedmiotów i mebli vintage, które wnoszą do domu historię, nawet jeśli nie jest to twoja własna historia. 

*
Warto zrobić rozeznanie ile dana rzecz jest warta. Dobrze się też zastanów przed kupnem rzeczy do odnowienia, bo to często spory koszt. Nie spiesz się widząc dobrą cenę i nie myśl, że jakoś to będzie. Weź pod uwagę koszt ponownego złocenia, tapicerowania, czy politury.

Jeśli nęci cię pomysł zrobienia tego samemu mierz siły na zamiary. Można porównać taką sytuację do kupowania sukienki od projektanta za dobrą cenę i powiedzenie sobie "schudnę do niej" :)

**
Jest cienka granica między "urokliwą starą" rzeczą, a zwyczajnie starym rupieciem. Zastanów się, gdzie dla ciebie leży ta granica. Pomyśl jak dana rzecz wpasuje się w twoją aranżację i jak wpłynie na jej równowagę. Bawcie się dobrze domowi szperacze!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz